Ahoj! Vybrať správneho fotografa na akúkoľvek udalosť je dôležité rozhodnutie, ktoré môže byť ťažšie, ako sa zdá. Volám sa Jozef Vokál a som profi fotograf na plný úväzok. Mojou ústrednou témou sú svadby, reportáže, interiéry a produkty. Tiež pôsobím ako lektor vo fotoškole kurzyfotografovania.sk a som členom Asociácie profesionálnych fotografov.
Dnes si ukážeme, na čo pozerať pri svadobnej fotografii z pohľadu klienta (vás). Nie je totiž ľahké vybrať si správne a o výsledku sa dozviete až z odovzdaných fotografií. A stane sa, že výsledok nie je to, čo ste očakávali.
Ako si teda vybrať fotografa tak, aby ste vedeli, že dostanete fotky, na ktoré čakáte?
V prvom rade je to jeho portfólio. Je potrebné mať prehľad nielen o pár pekných fotkách z rôznych foto zákaziek. Niekedy má totiž fotograf vystavané porfólio na vyselektovaných záberoch. Poviem to takto: ak za svadbu urobíte 400 fotiek, jedna/dve budú určite pekné. Preto potrebujete vidieť minimálne jednu fotogalériu z danej svadby, v ktorej budu zahrnuté portréty, reportáž z obradu a hostiny. Ak sú všetky fotky kvalitné a konzistentné, fotograf je profík.
TIP: Ak máte nejakú fotku/trend v predstave, pokojne o tom informujte svojho fotografa. No pokiaľ sa vám páči tvorba iného fotografa a vy chcete, aby ju váš fotograf napodobnil, to zrejme nepôjde. Každý z nás vníma realitu svojimi očami.
Ďalším bodom je cena. Fotograf príde často s technikou za niekoľko tisíc eur. Ak sa vám dostane do ruky cenník a svieti tam cena 200 alebo 300 € za nafotenie celého dňa, určite v tom bude háčik. Samozrejme, každý nejako začínal, aj ja som bol v začiatkoch lacnejší, no klientom som nič neskrýval, a pokiaľ chceli profíka s dlhoročnými skúsenosťami, na rovinu som povedal, ako sa veci majú. A ak fotograf povie, že fotí 10 rokov svadby, určite si nebude pýtať 200 eur.
TIP: Tiež sa netreba báť pýtať na dôvod našej ceny a čo sa v nej ukrýva.
Kvalita fotografií a cena je priamo úmerná profesionalite. Veľa napovie aj komunikácia. Uistite sa, že vás fotograf netlačí do vecí, ktoré sa vám nezdajú byť v poriadku. Tiež má byť celá suma transparentná bez skrytých poplatkov. Profesionál nebude mať problém s vami podpísať zmluvu, ak by ste na tom trvali. A, samozrejme, dobrý fotograf nemusí mať stovky sledovateľov a nekvalitný zase môže mať aj cez tisíc. Počet sledovateľov na sociálnych sieťach nie je smerodajným údajom, keďže sa dá kúpiť.
TIP: Ak už máte svojho profesionála, bez mihnutia oka sa ho môžete opýtať aj na veci, ktoré vás trápia. My totiž do detailov svadieb vidíme, keďže s vami veľakrát trávime čas od rána. Vieme, ako to chodí na prípravách, obradoch a hostinách :)
Tak si to poďme zhrnúť. Ako pristupovať ku výberu:
- Kvalita fotiek a rozsiahle galérie z viacerých zákaziek.
- Ak fotograf nefotí len svadby, je to pre vás len bonus, lebo sa tomu venuje o to svedomitejšie.
- Cena za celý deň fotenia v priemere 700 eur je minimum.
- Zmluva by nemala byť problém (nutnosť byť nemusí).
- Referencie
- Profesionalita
Prejdime teraz k samotnému svadobnému dňu. Predstavme si, že ste zabookovali fotografa na celý deň od príprav.
Príchod fotografa si dohodnete, ale nezabudnite, že veľakrát na fotenie cestujeme, prípadne sme mali deň pred tým iné fotenie.
Po prípravách, nasleduje odprosenie od rodičov (odobierka). Tá je, samozrejme, súčasť tradícií, nie nutnosť. Často vzniká veľká časová medzera, lebo sa očakáva, že to bude trvať dlho. Za moju kariéru som sa nestretol s dlhším časom odobierky ako 15 min. Ak rátate na odobierku 45 min a viac, vedzte, že sa vám hostia budú nudiť a vy stratíte čas, ktorý ste mohli venovať iným aktivitám.
Po nej sa zvyčajne idú fotiť mladomanželské portréty. Za mňa to nie je šťastný scenár, lebo vtedy je väčšinou poludnie, a to znamená nie najlepšie svetlo, zvyčajne najväčšia horúčava dňa a pod. Skúsený fotograf si s tým vie poradiť, ak nie je iná možnosť. Osobne ale odporúčam fotenie v iný deň - najlepšie počas nasledujúceho týždňa. Tiež, ak je svadba v lokalite, kde je pekné prostredie, architektúra, dá sa vybehnúť na pár minút z hostiny. Treba to ale brať ako “plán B”, pretože je na to nedostatok času, a to je na mladomanželoch často vidieť pri fotení.
Obrad, ak je v chráme, je niekedy ohraničený podmienkami kňaza. No stačí, či už v kostole, alebo na úrade, ak je fotograf tolerantný, a všetko je v poriadku.
Po obrade sú gratulácie. Na nich je tiež dobré sa dohodnúť s fotografom. Totiž jeden klient chce gratulácie nafotiť kompletne, iný ich nemá po obrade, ale v sále a dokumentovať ich nepotrebuje, ďalší chce po gratuláciách, ktoré chce nafotiť len sporadicky, aj spoločnú fotku. Možnosti sú rôzne a štandard neexistuje.
Príchod na hostinu si tiež treba prebrať. Ak chcete od fotografa, aby pofotil výzdobu, treba mu dať na to čas. A, samozrejme, aj tam sa požiadavky klientov líšia. Niekto chce viac fotiek výzdoby, inému je to v podstate jedno, hlavne, aby bola nejaká spomienka. :)
Samotná hostina je už v zásade len reportáž. Ak máte nejakú aktivitu, alebo sa niečo chystá, je dobré o tom fotografa informovať. Tiež sa dohodnite na odchode a čo si na záver prajete. Niekto chce záverečný tanec po polnoci, niekto len redový tanec (to je ten, kde sa všetci točia do kruhu a snažia sa vytancovať nevestu), niekto ani jedno.
Na záver. Spokojný klient sa neštíti svojmu fotografovi napísať recenziu. My sme zase za každé dobré slovo nesmierne vďační. Recenzie viete často nájsť na našich sociálnych sieťach, weboch či vo vyhľadávaní. :)
AI Website Software